بزرگترین بانک تحقیقات و مقالات آماده کشور در فورمت وورد و قابل ویرایش

دانلود تحقیق آماده با موضوع تفسير سوره اخلاص - 14 صفحه ورد

دانلود تحقیق آماده با موضوع تفسير سوره اخلاص -  14 صفحه ورد

 

 

 

 

 

بهترين سرآغاز: ميان همه ي مردم جهان رسم است كه هر كار مهم و پرارزشي را به نام بزرگي از بزرگان آغاز مي كنند و نخستين كلنگ هر مؤسسه ي ارزنده اي را به نام كسي كه مورد علاقه ي آنان است بر زمين مي زنند يعني آن كار را با آن شخصيت مورد نظر از آغاز ارتباط مي دهند .

اما آيا بهتر نيست براي پاينده بودن يك برنامه و جاويد ماندن يك تشكيلات آن را موجود پايدار و جاويداني ارتباط دهيم كه فنا در ذات او راه ندارد چرا كه همه ي موجودات اين جهان به سوي كهنگي و زوال مي روند تنها چيزي باقي مي ماند كه با آن ذات لا يزال بستگي دارد.

توجه به اين نكته لازم به نظر مي رسد كه : ما در همه جا بسم الله مي گوييم چرا بسم الخالق يا بسم الرازق و مانند آن نمي دانيم؟!

نكته اين است : (الله)-جامع ترين نام هاي خداست و همه ي صفات او را بازگو مي كند اما نام هاي ديگر اشاره به بخشي از كلمات او است مانند خالقيت  رحمت و مانند آن. از آنچه گفتيم : اين (استعانت جستن) به نام خداست و هم (شروع

كردن او) و اين دو يعني (استعانت) و(شروع) كه مفسران بزرگ ما گاهي آن دو را در تقدير گرفته اند به يك ريشه باز مي گردد. زيرا اين دو لازم و ملزوم يكديگرند يعني هم با نام او شروع مي كنم و هم از ذات پاكش استمداد مي طلبم.

1- قل هو الله احد :

بگو : خداوند يكتا و يگانه است :

نخستين آيه از اين سوره در پاسخ سؤالات مكرري كه از ناحية اقوام يا افراد مختلف در زمينه ي اوصاف پروردگار شده بود مي فرمايد : ( بگو او خداوند يكتا و يگانه است) (قل هو الله احد )

آغاز جمله با ضمير (هو) كه ضمير مفردغائب است و از مفهوم مبهمي حكايت

 مي كند در واقع رمز و  اشاره اي به اين واقعيت است كه ذات مقدس او در نهايت خفاء است و از دسترس افكار محدود انسان ها بيرون هر چند آثار او آن چنان جهان را پر كرده كه از همه چيز ظاهرتر و آشكارتر است چنان كه در آيه ي 53 سوره ي (فصلت) مي خوانيم (سنريهم آياتنا في الافاق و في انفسم حتي يتبين لهم انه الحق) : ( به زودي نشانه هاي خود را در اطراف جهان و در درون جانشان به آن ها نشان دهيم تا آشكار گردد كه او حق است )

سپس از اين حقيقت ناشناخته پرده بر مي دارد و مي گويد : (او خداوند يگانه و يكتا است .)

ضمنا معني (قل) :(بگو) در اينجا اين است كه : اين حقيقت را ابراز و اظهار كن!

در حديثي از امام باقر (ع ) آمده

برای خرید کل تحقیق ازلینک زیر استفاده کنید


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
tohed_1824792_2237.zip25k